Bestbio

Darmowa dostawa od 150 zł

Melisa – na sen i uspokojenie.

Melisa – bogactwo przeciwutleniaczy.

Melisa lekarska (melissa officinalis) zawiera olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminy i minerały. Wpływa na układ nerwowy, łagodząc jego pobudzenie. Melisa wpływa również korzystnie na układ pokarmowy – poprawia apetyt i trawienie. Wskazana dla osób uczących się i pracujących umysłowo, bowiem łagodząc stres poprawia koncentrację i pamięć.

Właściwości uspokajające i nasenne.
– ułatwia zasypianie, pomaga ukoić nerwy, ma właściwości wyciszające, wyciąg z liści melisy może zmniejszać negatywne zmiany nastroju.

Właściwości przeciwutleniające.
– zawarte w wyciągu z melisy flawonoidy oraz witamina C, wykazują właściwości antyoksydacyjne. Wpływają na działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za proces starzenia, oraz wywołujących stany zapalne.

Właściwości przeciwwirusowe.
– melisa polecana jest jako środek przeciwwirusowy, zawiera w składzie taninę oraz kwasy fenolowe, dlatego stosuje się ją przy leczeniu opryszczki.

Melisa dla kobiet w ciąży.
– napary z melisy mogą być stosowane w okresie ciąży oraz karmienia piersią, mogą złagodzić poranne mdłości i ułatwiać zasypianie.

Melisa lekarska to również składnik kosmetyków jak szampony, odżywki do włosów i kremy, polecana osobom, których włosy łatwo się przetłuszczają. Właściwości melisy pomogą również złagodzić stany zapalne powstałe na skórze głowy.

Olejek pozyskiwany z melisy posiada silne właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Zastosowany w aromaterapii ma właściwości odprężające, można dodać kilka kropel do kąpieli lub masażu (2-3 kropelki olejku z melisy, wymieszać z oliwą z oliwek i delikatnie masować skórę)

Jak stosować ?
w postaci herbat, picie melisy pobudza wydzielanie soków trawiennych i działa żółciopędnie, polecana osobom z problemami trawiennymi, wskazana dla tych, którzy chcą obniżyć poziom cholesterolu oraz zadbać o wątrobę.
– w formie kapsułek i tabletek
– w formie olejków eterycznych (aromaterapia)

Melisa uznawana jest za roślinę bezpieczną i nie wykazuje poważnych działań niepożądanych. Mimo wszystko należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej i u niektórych osób po zażyciu melisy może pojawić się senność, lub osłabienie koncentracji. Nie można jej stosować na skórę skłonną do podrażnień czy alergii.

Dbajcie o siebie naturalnie !

Umieszczone treści mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Dokładamy wszelkich starań, by przekazywać rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób. Świadomość, wiedza i prowadzenie zdrowego stylu życia, mają wpływ na nasze zdrowie w przyszłości.

Atlas ziół krajowych Arkadiusz Iwaniuk
Zielona apteka Dr James A.Duke
herbapolonica.pl/magazines-files/724769-11.pdf
Renata Nurzyńska-Wierdak Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) – skład chemiczny i aktywność biologiczna.
Zdjęcie Pixabay