Bestbio

Darmowa dostawa od 150 zł

Aromatyczne wnętrze, miły i relaksujący zapach….

Naturalne olejki eteryczne ich zastosowanie i właściwości.

Czym się różni olejek zapachowy od naturalnego ?
Olejki eteryczne to naturalne wyciągi z roślin, drzew, owoców oraz kwiatów. Nie zawierają dodatków syntetycznych i rozpuszczalników, natomiast zapachowe powstają ze związków chemicznych.

Naturalne aromaty – zastosowanie. Głównym zastosowaniem olejków jest aromatyzacja, czyli roztaczanie aromatu w pomieszczeniu. Olejki eteryczne dosyć intensywnie oddziałują na ludzki węch, wykazując właściwości uspokajające i relaksujące. Wywierają korzystny wpływ na skórę (masaż, kąpiel) oraz samopoczucie.

Można je stosować przy pomocy:

– ceramicznego kominka zapachowego, gdzie górna część kominka to niecka, którą napełnia się ulubionym olejkiem, dolna to otwarty z jednej strony walec, w którym umieszcza się świeczkę (podgrzewacz).

– nawilżacza powietrza, wystarczy dolać kilka kropel olejku do pojemnika z wodą, a nawilżacz uwolni mgiełkę wraz z rozcieńczonym olejkiem.

– kolejnym sposobem na stosowanie olejku eterycznego jest masaż, wystarczy dodać kilka kropli do oleju bazowego np. oliwy z oliwek.

– swój ulubiony aromat można również dodać do proszku do prania, lub do naturalnych środków czyszczących.

Olejek eteryczny – jaki wybrać ?         Kilka przykładów najbardziej popularnych olejków.

DRZEWO HERBACIANE – zapach drzewa herbacianego ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Stosowany jest w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych do inhalacji i masażu. Łagodzi skutki ukąszeń.

LAWENDA wykazuje działanie uspokajające, polecana jest osobom przemęczonym, spiętym, cierpiącym na bezsenność. Dodana do kąpieli łagodzi bóle mięśni i stawów, pomaga zwalczyć stany zapalne skóry. Ma działanie przeciwgrzybicze.

POMARAŃCZA – świeży cytrusowy, pomarańczowy zapach rozproszony w powietrzu oczyszcza przestrzeń i poprawia nastój. Olejek łagodzi napięcie nerwowe, wspomaga w zasypianiu. Najczęściej stosowany jest do kąpieli i masażu. Olejek pomarańczowy znajduje zastosowanie w kosmetykach do mycia, żelach pod prysznic, mydłach, szamponach. Jest stosowany w kosmetykach antycellulitowych, oliwkach, kremach i żelach. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, jest naturalnym składnikiem wielu środków czyszczących.

MIĘTA – najpopularniejszy jest ten pozyskiwany z mięty pieprzowej. Naturalny olejek miętowy polecany jest osobom cierpiącym na migrenowe bóle głowy. Mentol przyczynia się do łagodzenia stanów napięcia nerwowego. Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Olejek z mięty pieprzowej wspomaga leczenie trądziku. Odświeża skórę oraz zapobiega zakażeniom bakteryjnym, to częsty dodatek do kosmetyków po goleniu i depilacji.

TYMIANEK– olejek tymiankowy otrzymywany jest przez destylację parą wodną kwitnącego tymianku pospolitego Thymus vulgaris. Charakteryzuje go intensywny, pikantny zapach o właściwościach energetyzujących i tonizujących. Głównymi składnikami olejku tymiankowego są tymol i karwakrol – silne antyseptyki. Liczne badania naukowe potwierdzają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze tymolu. Wykorzystuje się go w olejach do masażu i okładów. Ma wiele zastosowań w kosmetologii, poprawia stan skóry trądzikowej, działa przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo i delikatnie ściągająco. Wspomaga leczenie łupieżu, zmniejsza wypadanie włosów.

CYNAMON olejek cynamonowy to jeden z najsilniejszych antyseptyków. Ma właściwości rozgrzewające, ściągające, jest używany do preparatów na kurzajki, łagodzi stany zapalne, niszczy grzyby i wirusy. Może być stosowany wspierająco w infekcjach górnych dróg oddechowych. Stosowany jest do masażu i jak składnik oliwek antycellulitowych.

GOŹDZIK – olejek goździkowy działa antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Polecany jest jako składnik produktów przeciwłupieżowych. Działa rozgrzewająco, rozszerza ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu jest pomocny w walce z cellulitem. Olejek ma ciepły, korzenny zapach, charakterystyczny dla goździków.

Jak wszystkie naturalne produkty, naturalne olejki mają również przeciwskazania. Kilka zasad bezpiecznego stosowania olejków:

– nie przyjmuj olejków doustnie, mogą one poparzyć przełyk i narządy wewnętrzne.
– przechowuj olejki poza zasięgiem dzieci, w szczelnie zamkniętej butelce.
– unikaj kontaktu z oczami
– nie stosuj w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę.
– zawsze zapoznawaj się z przeciwwskazaniami do stosowania konkretnego olejku np. ciąża, dolegliwości, wiek.
– nie przekraczaj podanej na opakowaniu dawki.

Aromatycznego dnia ! 

Umieszczone treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub specjalistą. Świadomość, wiedza i prowadzenie zdrowego stylu życia, mają wpływ na nasze zdrowie w przyszłości.

Zdjecie Pixabay
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olejek_eteryczny
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/aromatherapy
https://web.archive.org/web/20180218021509/https://www.umm.edu/health/medical/altmed/treatment/aromatherapy