Bestbio

Darmowa dostawa od 150 zł

Naturalne olejki eteryczne.

Naturalne olejki eteryczne ich zastosowanie i właściwości.

Czym się różni olejek zapachowy od naturalnego ?

Olejki eteryczne to naturalne wyciągi z roślin, drzew, owoców oraz kwiatów, nie zawierają dodatków syntetycznych i rozpuszczalników, natomiast zapachowe powstają ze związków chemicznych. Zatem olejki eteryczne mają pochodzenie naturalne, natomiast olejki zapachowe – syntetyczne.

Naturalne aromaty – zastosowanie.  Głównym zastosowaniem olejków jest aromatyzacja, czyli roztaczanie aromatu w pomieszczeniu.  Olejki eteryczne
dosyć intensywnie oddziałują na ludzki węch, wykazując właściwości uspokajające i relaksujące.  Wywierają korzystny wpływ na skórę (masaż, kąpiel) oraz samopoczucie.  Można je stosować przy pomocy:

ceramicznego kominka zapachowego, gdzie górna część kominka to niecka, którą napełnia się ulubionym olejkiem, dolna to otwarty z jednej strony walec, w którym umieszcza się świeczkę (podgrzewacz).

nawilżacza powietrza, wystarczy dolać kilka kropel olejku do pojemnika z wodą, a nawilżacz uwolni mgiełkę wraz z rozcieńczonym olejkiem.

– kolejnym sposobem na stosowanie olejku eterycznego jest masaż, wystarczy dodać kilka kropli do oleju bazowego np. oliwy z oliwek.

– swój ulubiony aromat można również dodać do proszku do prania.

Olejek eteryczny – jaki wybrać ?     Kilka przykładów najbardziej popularnych olejków.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – zapach drzewa herbacianego ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Stosowany jest w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych do inhalacji i masażu. Łagodzi skutki ukąszeń.

Olejek eteryczny lawendowy – wykazuje działanie uspokajające, polecany jest osobom przemęczonym, spiętym, którzy cierpią na bezsenność. Dodany do kąpieli łagodzi bóle mięśni i stawów, pomaga zwalczyć stany zapalne skóry. Ma działanie przeciwgrzybicze.

Olejek eteryczny pomarańczowy – świeży cytrusowy, pomarańczowy zapach rozproszony w powietrzu oczyszcza przestrzeń i poprawia nastój. Olejek łagodzi napięcie nerwowe, pomaga w zasypianiu. Najczęściej stosowany jest do kąpieli i masażu. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, jest naturalnym składnikiem wielu środków czyszczących.

Olejek eteryczny miętowy – najpopularniejszy jest ten pozyskiwany z mięty pieprzowej. Naturalny olejek miętowy polecany jest osobom cierpiącym na migrenowe bóle głowy. Mentol przyczynia się do łagodzenia stanów napięcia nerwowego. Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne.

Jak wszystkie naturalne produkty, naturalne olejki mają również przeciwskazania. Kilka zasad bezpiecznego stosowania olejków:

– nie przyjmuj olejków doustnie, mogą one poparzyć przełyk i narządy wewnętrzne.
– przechowuj olejki poza zasięgiem dzieci, w szczelnie zamkniętej butelce.
– unikaj kontaktu z oczami
– nie stosuj w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę.
– zawsze zapoznawaj się z przeciwwskazaniami do stosowania konkretnego olejku np. ciąża, dolegliwości, wiek.
– nie przekraczaj podanej na opakowaniu dawki.

Aromatycznego dnia !

Umieszczone treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub specjalistą. Świadomość, wiedza i prowadzenie zdrowego stylu życia, mają wpływ na nasze zdrowie w przyszłości.

Zdjecie Pixabay
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olejek_eteryczny