
Wątroba pełni wiele funkcji. Jej zadaniem jest odtruwanie organizmu z toksyn, produkcja żółci, zamiana cukrów prostych na łatwo przyswajalną glukozę, wytwarzanie cholesterolu, fosfolipidów i trójglicerydów.
Kiedy ten narząd choruje, nie daje dolegliwości bólowych, gdyż nie jest unerwiony, stąd powiedzenie że ”wątroba nie boli”.
Jednak chora, zanieczyszczona toksynami wątroba sprawia, że czujemy się ciągle zmęczeni, bez sił i chęci do życia. Objawem mogą być także żółtobrązowe przebarwienia pod oczami, senność oraz brak koncentracji.
W dzisiejszych czasach, przy tempie życia jakie prowadzimy, spożywaniu produktów zawierających wiele ”składników dodatkowych” jak sztuczne barwniki, wypełniacze i konserwanty, nasza wątroba ma mnóstwo pracy.
Stąd też pomoc natury i OSTROPEST PLAMISTY (Silybum marianum). Wartość leczniczą posiadają nasiona (owoce), które wpływają na zdolność odtruwania i regeneracji wątroby. Zawierają kwasy organiczne, witaminy C i K, wapń, magnez, fitosterole i garbniki, witaminę E – naturalny antyoksydant, a także olejki eteryczne, które wspomagają procesy trawienne.
Sylimaryna zawarta w ostropeście chroni wątrobę przez czynnikami zewnętrznymi, zwiększa rozpuszczalność żółci, przez co zapobiega i łagodzi objawy kamicy żółciowej.
Osoby spożywające alkohol powinny zadbać o swoją wątrobę, stosując ostropest, który wspomaga funkcjonowanie wątroby, uławiając usuwanie toksyn z organizmu.
Warto wiedzieć, że preparaty zawierające sylimarynę stanowią pierwszą pomoc, przy zatruciach grzybami lub środkami chemicznymi.
Ostropest chroni wątrobę przed wnikaniem toksyn, może być wsparciem dla osób chorujących na żółtaczkę oraz dla osób długotrwale przyjmujących leki.
Ostropest wspiera ochronę komórek wątrobowych, które mogą ulegać uszkodzeniom np. w wyniku częstego przyjmowania leków (chociażby podczas antybiotykoterapii).
Nasiona ostropestu posiadają zdolność obniżania poziomu cholesterolu LDL, hamują rozwój blaszek miażdżycowych, zwiększając jednocześnie stężenie HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu.
OSTROPEST PLAMISTY jak stosować ?
– wygodną formą są kapsułki lub tabletki
– zmielone nasiona można stosować bezpośrednio lub dodawać do posiłków np. zup, jogurtów, sałatek.
Jak wszystkie rośliny lecznicze, ostropest plamisty ma również przeciwwskazania, jednak w porównaniu do innych tego rodzaju środków jest ich stosunkowo niewiele. Preparaty zawierające sylimarynę nie powinny być zażywane przez kobiety w ciąży, matki karmiące oraz dzieci poniżej 12-stego roku życia. Należy zachować szczególną ostrożność sięgając po tabletki z ostropestem podczas terapii metronidazolem.
Dbajcie o siebie i swoją wątrobę naturalnie !
Umieszczone treści mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Dokładamy wszelkich starań, by przekazywać rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób. Świadomość, wiedza i prowadzenie zdrowego stylu życia, mają wpływ na nasze zdrowie w przyszłości.
Eko-detoks od stóp do głów. Uwolnij się od toksyn i zacznij żyć. Zbigniew T. Nowak
Zielona apteka James A. Duke Zdjęcie Pixabay