
Najlepsze kosmetyki to te, które zawierają składniki naturalne. A co może wpłynąć na zakup określonego produktu? Oczywiście zależy to od rodzaju naszej skóry, włosów, naszych upodobań, preferencji, a nawet stanu portfela. Moja zasada, im prostszy skład na etykiecie tym lepiej. Składniki których powinno się szukać w dobrych kosmetykach to:
Witamina E, znana pod swoją drugą nazwą jako „witamina młodości”. Witamina ta jest często spotykana w kremach nawilżających, przeciwzmarszczkowych oraz regenerujących. Główną zaletą witaminy E jest jej zdolność do neutralizowania wolnych rodników. Kosmetyki, które ją zawierają, pomogą nam w walce z pierwszymi oznakami starzenia się, takimi jak: zmarszczki, sucha skóra, utrata elastyczności i jędrności skóry oraz utrata kolagenu. To ważna witamina, która pomaga w transporcie składników odżywczych do skóry. Jest również naturalną substancją konserwującą, a w kosmetykach przeciwsłonecznych wzmacnia faktory ochronne UV.
Masło Shea to składnik naturalny pozyskiwany z afrykańskiego masłosza Parka. Owoce shea wyglądem przypominają duże jagody. W środku nich ukryte są brązowo-czerwone twarde nasiona które cechuje wysoka zawartość tłuszczów. Masło Shea można zastosować w wielu dziedzinach pielęgnacji, ponieważ pozostawia ochronny i zabezpieczający film. Do tego nabłyszcza, odżywia włosy, skórę i paznokcie, świetnie sprawdza się na podrażnienia po depilacji. Masło shea odżywia i nawilża włosy od wewnątrz, jednocześnie zabezpieczając je przed utratą wilgoci. Tworzy warstwę ochronną na skórze, która zmniejsza stan zapalny i wygładza szorstką skórę. Jest szczególnie dobra na łokcie, kolana i pięty.
Olej migdałowy to naturalny i pełen zdrowych substancji olej roślinny o złocistym kolorze i pięknym zapachu. Zawiera witaminy A, E i D, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Olejek migdałowy dobrze radzi sobie z napiętą, szorstką skórą oraz łamliwymi i przesuszonymi włosami. Jak inne oleje roślinne, ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości nawilżające. Jest olejem, który sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Zawiera wysoką ilość działających przeciwstarzeniowo antyoksydantów. Ma silne działanie nawilżające, wpływa na łagodzenie stanów zapalnych skóry i przyspiesza regenerację. Jest doskonały zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i przy chorobach skóry takich jak: atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.
Olej ze słodkich migdałów wygładza i odżywia skórę, zabezpiecza ją przed odparowywaniem wody, a jednocześnie ujędrnia i nawilża. Ekstrakt działa pozytywnie i ochronnie również na włosy, dzięki czemu jest cennym składnikiem kosmetyków dla osób z wrażliwą skórą. Znajdziemy go również w dermokosmetykach pielęgnacyjnych i myjących, przeznaczonych dla niemowląt i dzieci. Olej z migdałów świetnie wpływa na regenerację komórek skóry, ponieważ penetruje uszkodzone komórki i zmiękcza je, jednocześnie umożliwiając lepsze ich nawodnienie.
Olej z nasion konopi siewnych to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3 i omega-6. Doskonale pielęgnuje skórę i nie jest komedogenny. Komedogenność (od comedo – zaskórnik) czyli nie zapycha porów skóry i nie powoduje powstawania wyprysków. Olej z nasion konopi ma niezwykłe właściwości zmiękczające i nawilżające skórę. Zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne związane z trądzikiem czy łuszczycą. Jest olejem dobrze tolerowanym przez wszystkie typy skóry. Konopie siewne zawierają fitoskładniki, w kosmetyce stosuje się je głównie ze względu na właściwości łagodzące m.in. suchość skóry, stany zapalne, swędzenie oraz przebarwienia.
Oliwa z oliwek doskonale odżywia, nawilża i regeneruje skórę. Opóźnia procesy starzenia, oraz wygładza zmarszczki. Jest bogatym źródłem antyoksydantów, których obecność zapewnia skórze młodość, witalność i blask. Oliwa z oliwek to znakomity naturalny olej roślinny, który można stosować samodzielnie, w pielęgnacji skóry twarzy, ciała, włosów i paznokci. Można ją stosować wewnętrznie jako oliwę spożywczą np. 1 łyżka dzienne i zewnętrznie np. w połączeniu z miodem, jako doskonały balsam do ust. Jej główne zadanie to ochrona i zabezpieczenie skóry, ale również wspieranie regeneracji naskórka po uszkodzeniach czy podrażnieniach. Jest tak łagodna i kojąca, że nadaje się do cery alergicznej, a poza tym rozgrzana w dłoniach pięknie pachnie.
Oleje mają niesamowicie szerokie zastosowanie w kosmetyce, a oleje zawarte w kremach, maściach, szamponach i odżywkach wpływają na ich działanie i widoczny efekt na skórze. Chronią przed czynnikami zewnętrznymi, nawilżają i pięknie pachną. Najczęściej stosowane w kosmetykach oleje to: arganowy, jojoba, kokosowy, migdałowy, a także olej konopny.
Styl życia, to co jemy, a nawet gdzie mieszkamy (smog) ma ogromny wpływ na wygląd i stan naszej skóry. Pamiętajcie, że o skórę należy dbać nie tylko od zewnątrz za pomocą dobrych kosmetyków, ale również od wewnątrz stosując zdrową, zrównoważoną dietę.
Testujcie, sprawdzajcie i wybierajcie najlepsze dla Was produkty.
Świadomość, wiedza, właściwe odżywianie i pielęgnacja, mają wpływ na nasze zdrowie i stan naszej skóry w przyszłości.
Źródła:
www.elamo.pl/kosmetyki-natralne/komedogennosc-olejów, zdjęcie Pixabay