Bestbio

Darmowa dostawa od 150 zł

KURKUMA – antyoksydant o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i oczyszczających.

KURKUMA, na zdrowie !

Adaptogen – co to jest ?

Termin ten określa substancje pochodzenia naturalnego, które mają wspierać nasz organizm przed niekorzystnym wpływem środowiska. Do adaptogenów zaliczamy więc rośliny – zioła, które pomagają nam zaadaptować się do wymagających warunków życia codziennego.

Kurkuma – co to jest ?

Kurkuma jest przyprawą pochodzącą z Azji, znana jest medycynie Dalekiego Wschodu od ponad 4000 lat. Najczęściej wykorzystuje się kurkumę w zmielonej postaci, jako przyprawę i naturalny barwnik. Jej silne działania przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne czy oczyszczające pomagały zapobiegać chorobom serca, cukrzycy czy demencji starczej, a także przyspieszały gojenie ran.

Kurkumina – co to jest ?

To najbardziej aktywnym składnik kurkumy. Kurkumina jest związkiem bioaktywnym o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwutleniającym. Większość badań naukowych poświęconych jest temu związkowi. To jej przypisuje się właśnie działanie przeciwnowotworowe. W kurkumie jest od 3 do 5% kurkuminoidów, z czego kurkumina stanowi ok. 80%. Udowodniono, że piperyna (pieprz czarny) zwiększa przyswajalność kurkuminy (nawet 2000 razy). Obecnie kurkumina jest jednym z lepiej poznanych pod względem aktywności biologicznej związkiem naturalnym, pochodzenia roślinnego. Jest stosowana w terapii przeciwnowotworowej, przeciwzapalnej, antyoksydacyjnej, odchudzającej i przeciwdepresyjnej.

Kurkuma, kurkumina – czy warto ją stosować ?

Kurkumina posiada właściwości przeciwzapalne, na chwilę obecną żaden z produktów żywnościowych nie może się poszczycić tak silnym działaniem przeciwzapalnym. Badania naukowe mówią, że stany zapalne są początkiem rozwoju wielu groźnych chorób, takich jak: nowotwory, choroby płuc, choroby o podłożu neurologicznym czy choroby układu krążenia.

Kurkumina ma działanie antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki bezpośrednio blokując ich działanie. Dodatkowo pobudza aktywność własnych mechanizmów antyoksydacyjnych organizmu. Oksydacja, uważana jest za jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za starzenie oraz powstawanie wielu chorób.

Kurkumina posiada właściwości chemoprewencyjne, powodując zahamowanie lub opóźnienie procesu kancerogenezy (zmian zachodzących w komórce organizmu, prowadzących do powstania nowotworu, jest to wieloetapowy proces zachodzący na poziomie DNA komórki)

Kurkumina obniża ryzyko chorób układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w większości krajów wysoko rozwiniętych. Badania naukowe wskazują, że poprawia funkcjonowanie śródbłonka, przeciwdziała stanom zapalnym i działa antyoksydacyjne, co również ma bardzo duże znaczenie w zapobieganiu chorobom serca.

Naukowcy uważają, że właściwości kurkuminy są niezwykle obiecujące pod względem leczenia depresji. Działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, jest również pomocna w zwalczaniu depresji, ponieważ zwiększa w organizmie min. stężenie serotoniny i dopaminy, nazwanych ”hormonami szczęścia”.

Kurkumina poprawia funkcjonowanie mózgu i zmniejsza ryzyko jego chorób. Dzięki tym właściwościom może stać się potencjalnym środkiem zapobiegającym demencji i chorobie Alzheimera.

Wielką zaletą kurkuminy, wykazaną w badaniach, jest jej niska toksyczność. Mieszkańcy rejonów Azji, z których pochodzi kurkumina, stale spożywają dziennie średnio 1,5 g surowego ekstraktu z kłączy ostryżu długiego (2–8% stanowi kurkumina).

KURKUMA jak stosować ?
wygodną formą są kapsułki lub tabletki
– jako przyprawa, którą można dodawać do posiłków np. zup (naturalny barwnik) do mięsa, ryb, warzyw i ryżu.
jako dodatek do herbaty

Jak wszystkie rośliny lecznicze, kurkuma ma również przeciwwskazania. Kurkumy w dużych ilościach nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, gdyż może wywołać skurcze macicy. Ostrożność powinny zachować również osoby z niedrożnością dróg żółciowych i z kamieniami żółciowymi.

Dbajcie o siebie  naturalnie !

Umieszczone treści mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub specjalistą.  Świadomość, wiedza i prowadzenie zdrowego stylu życia, mają wpływ na nasze zdrowie w przyszłości.

Źródła:
S. Przybylska, Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy. Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 414-420
lukaszluczaj.pl/kurkuma-cudowny-lek-wywiad-z-dr-anna-bielak-zmijewska-badaczka-kurkumy/
www.wikirose.pl/2015/03/10-wlasciwosci-kurkuma-kurkumina-w-tym-przeciwzapalne-przeciwnowotworowe-przeciwdepresyjne.html
www.fakt.pl/kobieta/zdrowie-i-fitness/kurkuma-wlasciwosci-leczenie-kurkuma/fv0rtne
surojadek.com/kurkuma-wlasciwosci-przepisy

 zdjęcie Pixabay